NLB Skupina je vodilna bančna in finančna skupina s sedežem in ekskluzivnim strateškim interesom v naši domači regiji – Jugovzhodni Evropi. Skupino poleg matične NLB d.d., ki je javna delniška družba, sestavlja še šest hčerinskih bank v Jugovzhodni Evropi, več družb za pomožne storitve (upravljanje sredstev, upravljanje nepremičnin, leasing itd.) in manjše število nestrateških odvisnih podjetij, ki so v postopku nadzorovanega zaprtja.
NLB Skupina zagotavlja univerzalni bančni model ter stranke podpira s storitvami za prebivalstvo in podjetja in storitvami investicijskega bančništva. Na šestih od sedmih trgov, na katerih posluje, tržni delež bančnih članic NLB Skupine presega 10 % (merjeno glede na bilančno vsoto).
Vendar pa NLB Skupina ni zgolj finančna skupina in kot institucijo sistemskega pomena nas ne zanimajo le strogo poslovne teme. Poleg dobrih poslovnih rezultatov in finančnih rezultatov, ki prispevajo h gospodarskemu razvoju, želimo oblikovati in izboljšati tudi družbene niti ter prispevati k boljši kakovosti življenja. NLB Skupina smo namreč ljudje, ki poznamo in razumemo panogo, v kateri delamo, razvijamo inovativne, strankam prilagojene rešitve in storitve ter smo povezani z okoljem in regijo, v kateri živimo. Za nas namreč ta regija ni le točka na zemljevidu. Tu je naš dom.
Z uspešnim poslovanjem je NLB Skupina v letu 2022 ustvarila rekordno visok dobiček v višini 447 milijonov evrov.
Bilančna vsota NLB Skupine znaša 24,1 milijarde evrov.
V skladu z določili Zban-3 mora biti bančna skupina organizirana tako, da je nadrejeni banki v bančni skupini omogočeno upravljanje tveganj, ki jim skupina je ali bi jim bila lahko izpostavljena pri svojem poslovanju. Nadrejena banka in vse druge članice v bančni skupini morajo vzpostaviti in uresničevati na ravni skupine tak sistem upravljanja s tveganji, da je omogočena nemotena priprava vseh podatkov in informacij pomembnih za nadzor na konsolidirani podlagi.
NLB Skupino, ki je po organizaciji t.i. koncernski tip skupine, sestavljajo NLB d.d. in članice NLB Skupine. To so praviloma dolgoročne finančne naložbe v deleže ali delnice bank in drugih družb.
Glede na lastniško in organizacijsko upravljavsko strukturo so članice NLB Skupine:
Organiziranost in število članic skupine se lahko spreminja, in sicer z ustanavljanjem, prevzemanjem in združevanjem oziroma z ukinjanjem članic, v obliki odprodaje kapitalskih naložb ali prenehanja poslovanja (likvidacije družb).
Pred vsako večjo spremembo organizacijske strukture NLB Skupine deležniki korporativnega upravljanja upoštevajo tudi učinke, ki bi vplivali na stabilnost in organizacijsko strukturo NLB Skupine.
V NLB d.d. imamo vzpostavljeni dve politiki upravljanja in sicer eno za NLB d.d. ter drugo za bančno skupino. V politikah upravljanja upoštevamo določila veljavne zakonodaje v Republiki Sloveniji, zlasti določbe Zakona o bančništvu in Zakona o gospodarskih družbah, Sklepa o ureditvi notranjega upravljanja, upravljalnem organu in procesu ocenjevanja ustreznega notranjega kapitala za banke in hranilnice, smernice EBA organa o notranjem upravljanju ter druge veljavne zakone in predpise EU v zvezi z notranjim in korporativnim upravljanjem. Banka pri upravljanju NLB Skupine upošteva tudi določila Slovenskega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb, Pravila Ljubljanske in Londonske borze ter sledi priporočilom za javne družbe, ki kotirajo.
Upravljanje NLB Skupine se izvaja:
a. skladno s temeljnimi korporacijskimi pravili preko organov članic NLB Skupine:
b. z mehanizmi, ki zagotavljajo učinkovit poslovni nadzor in upravljanje, in sicer:
c. z dodatnim nadzorom članic NLB Skupine, ki se izvajajo v sklopu kontrolnih funkcij (upravljanje tveganj, revizija, skladnost poslovanja) in preko zunanjih nadzornikov (Evropska centralna banka, lokalni regulatorji, zunanji revizorji), posebno pozornost pa namenjamo tudi spremljanju povezanih oseb tako z banko kot članicami bančne skupine.